iPhone OS 4: hivatalos a multitasking
Nagyjából 100 új funkció került az operációs rendszerbe.
Kategóriák: Operációs rendszer, Újdonságok, Mobil
Szerző: Wiezner István
2010. április 09.
Magyar idő szerint tegnap este Steve Jobs egy sajtótájékoztató keretében bemutatta az iPhone OS 4.0-át. A frissítés több, már régóta várt funkcióval bővíti nemsokára a „felhasználói élményt", azonban nem mindenki örülhet: az első generációs iPhone-ra nem lesz elérhető, továbbá a 3G-s modell és a második generációs iPod Touch esetében nem lesz multitasking.

A képen látható néhány, általunk nem említett funkció is
iPhone-ra és iPod-ra nyár elején fog megérkezni a frissítés (vélhetően az új iPhone bemutatásával egy időben), az iPadre viszont csak ősszel. Nézzük hát a főbb újdonságokat!
1, Multitasking Apple-módra
A több program párhuzamos futtatását már nagyon régóta várják az Apple-tulajok, és félig meg is valósult. Arról van szó, hogy az Apple összesen 7 darab szolgáltatáshoz engedélyezi a hozzáférést a háttérbe küldött alkalmazásoknak (például VoIP-szolgáltatás), azonban a programok ezekhez nem kapcsolódó kódjai ilyenkor leállnak - amolyan hibernált állapotba kerülnek. A szoftverre való visszaváltáskor ezek újból elindulnak, mint ha mi sem történt volna.

2) Parancsikonok csoportosítása
A főmenüben mostantól lehetőség lesz mappák létrehozására, amelyekbe szét lehet majd szortírozni a telefonon lévő programok parancsikonjait - nem nagy dolog, de nagyon hasznos.

3) Kényelmesebb levelezés
Az e-mail kliensben lehetőség lesz globális bejövő postafiókot használni, így az összes külön fiókba eső levél egy helyen lesz megjelenítve, továbbá mostantól több Exchange-fiókot is be lehet állítani.

4) iBooks
Az iPaden bemutatkozott elektronikus könyv- és újságolvasó alkalmazás elérhető lesz iPhone-on is, természetesen a hozzátartozó bolttal együtt. Ráadásul az összes kedves iPhone-tulaj állítólag kap egy ingyenes példányt a Micimackóból - már csak ezért is érdemes frissíteni!

5) Game Center
Az Apple az XBOX Live és a PlayStation Network babérjaira tör: az új központot támogató játékokban lesz az achievement-rendszer, barátlista és többjátékos üzemmód is.
6) iAd
Az ötletes nevű iAd a fejlesztőket célozza, akik ezzel a rendszerrel hirdetéseket helyezhetnek el a programjaikban: a bevétel 40 százaléka természetesen az almás céget illeti, de nyilván még így is vonzó lehetőség.

7) Anti-Adobe irányelvek
Mostanság igen feszült a viszony az Apple és az Adobe között: Jobs szerint a Flash-beépülő botrányos minőségű, míg az Adobe szerint inkább az Apple-vezér fejében van a probléma - talán így lehetne a legegyszerűbben összefoglalni a kialakult helyzetet.

A lényeg az, hogy továbbra sem lesz Flash-beépülő, azonban az Adobe ezt trükkösen meg akarta kerülni: a CS5 programcsomagban ugyanis helyet kap egy eszköz, amellyel a meglévő Flash-animációkat natív iPhone-os alkalmazássá lehet konvertálni.
Ez eddig nem sértette az AppStore irányelveit, azonban az almás cég erre frappáns megoldást talált ki: az alkalmazásokat kizárólag C, C++ és Objective-C programozási nyelveken lehet megírni. Amennyiben a forráskód ettől eltér - például az Adobe esetében ActionScriptről van szó -, akkor a program nem kerülhet fel a kínálatba.
Így a Flash még áttételesen sem fog jó ideig beférkőzni az AppStore-ba: ehhez szükséges volna, hogy az Adobe az ActionScriptet a fent felsorolt valamelyik nyelvvé alakítsa, és a futtatható kódba való alakítás abból történjen. Ezt megvalósítani hatalmas munka lenne, és valószínűleg nem érné meg az Adobe-nak: ettől függetlenül érdeklődve várjuk, mit reagálnak rá.
